kajaki Dadaj

Odpocznij od wielkomiejskiego gwaru

Zapomnij o problemach, woda to doskonały terapeuta

Szlak kajakowy Barczewo-Wadąg-Olsztyn

REZERWACJA: tel. (+48) 602 757 481

Spływ kajakowy Barczewo-Wadąg-Olsztyn- 20km (czas trwania około 5-6h)

Spływ rozpoczyna się w Barczewie od kanału Kiermas, który wpada do rz. Pisy Warmińskiej. Należy uważać przy wodowaniu kajaku ze względu na szybki nurt rzeki. Po wypłynięciu z Barczewa mijamy most na drodze nr 16 Olsztyn – Mrągowo. Dalej nurt staje się wolniejszy, miejscami przyspiesza. Kolejno mijamy różne krajobrazy, pola i łąki, wysokie brzegi porośnięte lasem. Przed ujściem rzeki do jeziora znajduje się oznakowane obozowisko. Po minięciu obozowiska wpływamy na jez. Wadąg . Z racji na wielkość jeziora może się tworzyć na nim silne zafalowanie. Płyniemy wzdłuż lewego brzegu, a następnie skręcamy w lewo w długą zatokę, na której końcu znajduje się wypływ rzeki. Możliwość noclegu na Campingu Trzcinowa Dolina  – pole namiotowe. Istnieje możliwość zakończenia spływu Barczewo-Wadąg. Z jeziora uchodzi rzeka Wadąg. Po niecałych dwóch kilometrach dopływamy do wsi Wadąg.

kajaki Warmia

Do miejscowości dochodzą autobusy komunikacji miejskiej Olsztyna, z uwagi na co jest to dobry punkt do zakończenia spływu. Elektrownia wodna, możliwa przenoska prawym brzegiem przez teren elektrowni, uciążliwe wodowanie z wysokiego brzegu. – odcinek z wieloma bystrzami. Płynac dalej dopływamy do wsi Kieźliny gdzie znajduje się kolejna elektrownia wodna przenoska prawym brzegiem. Za elektrownią rzeka Wadąg przyspiesza swój nurt, po obu stronach brzegi wysokie porośnięte lasem. Przeszkody w wodzie w postaci kamieni, jak również możliwe wiatrołomy. Dalej nurt zwalnia, a następnie całkowicie zanika.
Wpływamy na jeziorko zaporowe elektrowni Łyna, gdzie Wadąg dołącza swe wody do rzeki Łyny. Po minięciu mostu po prawej stronie kończymy spływ Barczewo-Olsztyn. Przeszkody w wodzie w postaci kamieni, jak również możliwe wiatrołomy. Dalej nurt zwalnia, a następnie całkowicie zanika.

Stopień trudności Łatwy: – sporadyczne występowanie przewróconych drzew, pokonywanie przenosek nie wymaga bezpośredniego kontaktu z wodą. Rzeka Łyna wypływa z piasków sandrowych na północ od Nidzicy, źródła rzeki znajdują się w okolicy wsi Łyna, na terenie rezerwatu przyrody Źródła Rzeki Łyny.