kajaki Dadaj

Odpocznij od wielkomiejskiego gwaru

Zapomnij o problemach, woda to doskonały terapeuta

Szlak kajakowy Dadaj-Tumiany

REZERWACJA: tel. (+48) 602 757 481

Spływ kajakowy Dadaj-Tumiany – 13km (czas trwania około 4-4,5h)

Kajaki wodujemy w miejscowości Dadaj. Pierwszy etap spływu biegnie przez malownicze jez. Dadaj. Jest ono jednym z największych jezior na Pojezierzu Olsztyńskim, wyróżnia się ponadto bardzo rozwiniętą linią brzegową. Na jeziorze trzymamy się prawego brzegu, mijamy półwysep, za którym zmieniamy kurs na południowy. Płynąc dalej wzdłuż prawego brzegu mijamy kolejno trzy niewielkie wyspy po przepłynięciu około 7km (1,5h) kierując się na najwęższy punkt jeziora odnajdujemy wypływ rzeki Dadaj. Nurt rzeki leniwy, płyniemy wśród wysokich trzcin. Po przepłynięciu 400m dopływamy do pierwszego mostu znajdującego się na drodze nr 16 (Olsztyn-Augustów) w miejscowości Kromerowo. Płynąc dalej mijamy stary łukowy most – wpływamy do lasu. Po 300m rzeka zmienia się w ostrą i rwącą , nurt przyspiesza, w czasie niskiego poziomu wody wyłaniają się niebezpieczne kamienie.

szlaki kajakowe Tumiany

Po 500m i pokonaniu bystrzy rzeka ponownie spowalnia – jedynymi przeszkodami mogą być powalone drzewa. Dopływamy do Klimkowa, elektrownia w starym młynie, przed którą tworzy się rozlewisko. Tu znajduje się przenoska kajaków około 10 metrowa – prawą stroną. Po minięciu elektrowni dopływamy do progu wodnego (mały wodospad 0,5m przepływamy przez niego trzymając się prawej strony).
Przez następny kilometr rzeka płynie spokojnym nurtem z licznymi zakrętami dopływając do wsi Tumiany.
Mijając most po 200m wpływamy na jezioro Tumiańskie (uwaga na boczny wiatr) – trzymamy się prawej strony brzegu po około 300m znajdujemy wpływ do kanału łączącego j.Tumiańskie z j. Pisz. Przepływając pod mostem wpływamy na jez. Pisz. Gdzie po lewej stronie znajduje się Ośrodek wypoczynkowy „Camping Tumiany”. Na przystani Campingu kończymy spływ Dadaj – Tumiany.

Istnieje możliwość skrócenia trasy do 2h startując z miejscowości Kromerowo.

Stopień trudności Średni: – duże prawdopodobieństwo występowania przewróconych drzew, liczne bystrza wymagające uwagi w trakcie prowadzenia kajaka, przenoski, do pokonania niektórych odcinków rzeki konieczne może być wyjście z kajaka i ręczne przeciągnięcie go przez płyciznę.